Dlaczego się „lenisz”?

Ile razy oceniłeś / oceniłaś swój brak zapału, energii i chęci do działania jako „lenistwo”? Ile razy usłyszałeś/ usłyszałaś taką krytykę z zewnątrz: od opiekunów, nauczycieli, przyjaciół, partnera?  Dobre rady pod tytułem „weź się w garść”, „weź się za robotę”, „przestań się opier…” to najgorsze, co można w takiej sytuacji usłyszeć. Nie istnieje bowiem coś takiego jak „lenistwo” !  Jeśli nie masz sił, zapału do działania, realizowania swoich celów, oznacza to, że możesz być: 

 Zablokowany – nie ma ludzi bez pasji i talentów, jednak brak wiary w siebie, niskie poczucie własnej wartości czy przemęczenie, skutecznie blokują nasz wewnętrzny ogień.  Tak, pracując 8 h , pięć dni w tygodniu nasze ciała i umysły wyczerpują ogromne ilości energii. Do tego wykańcza nas stres, trudne sytuacje emocjonalne, relacyjne, lęki czy obowiązki związane z życiem codziennym, jednak bywamy do tego tak przyzwyczajeni, że tego nie zauważamy, ignorujemy sygnały płynące z ciała.  Porównywanie, brak wsparcia w dzieciństwie, krytyka czy nawet jedna, zawstydzająca sytuacja w szkole, silnie uderzają w nasze poczucie własnej wartości, co sprawia, że w podświadomości koduje się przekonanie „nic mi się nigdy nie uda”. A w co wierzymy, to manifestuje się w naszej rzeczywistości.  Niskie poczucie własnej wartości może nas też obezwładniać, powodować niemoc. 

 Nieść nieprzepracowane traumy, zamrożone w ciele i obniżające energię witalną. Każda niezaopiekowana rana i nieuwolnione emocje zabierają siły życiowe. 
 Nienakarmiony / nienakarmiona – odżywcza przyjemność, zdrowe, wspierające relacje, zabawa, relaks, rozluźnienie to istotne aspekty rzeczywistości, które ładują nas jak baterie, odżywiają i karmią! Bez nich nie możemy żyć w równowadze, nie mamy przestrzeni na pełną regenerację.  

 Przeciążony / przeciążona nadaktywnym umysłem, doświadczać przebodźcowania – współczesny świat atakuje nas nadmiarem bodźców i informacji, co powoduje przeciążenie systemu. Ponadto żyjemy w kulturze umysłu, często nie potrafimy „wyłączać głowy”, przez co doświadczamy „gonitwy myśli”, co jest niesamowicie męczące i również zabiera nam sporo energii.  

Zamiast się krytykować i oceniać, zadbaj o siebie i ODPOCZNIJ.